مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: با توجه به استمرار خشکسالی و افت سطح آب‌های زیرزمینی در 10سال گذشته ، سطح زیرکشت گندم در استان 16هزار هکتار کاهش‌ یافت

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد به نقل از پایگاه خبری ۱۵ دی ابرکوه، محمدعلی حاتمی زاده به ۱۵ دی افزود: کار برداشت محصول گندم از ۱۱هزار و ۲۰۰ هکتار گندمزارهای استان آغاز شده است .
وی با بیان اینکه امسال گندم تولیدی به علت مبارزه خوب کشاورزان با آفت سن گندم از کیفیتی خوبی برخوردار است، پیش بینی می شود که با احتساب برداشت سه هزار و ۵۰۰ کیلوگرم گندم در هر هکتار در مجموع بیش از ۳۹ هزارتن محصول گندم برداشت شود.
حاتمی زاده با بیان اینکه بیشتر مزارع گندم استان در شهرستان های خاتم ، ابرکوه و بهاباد قرار دارد اظهار کرد: برداشت محصول گندم با استفاده از ۴۰ دستگاه کمباین و ۲۸۰ دستگاه دروگر انجام خواهد شد.
این مسئول قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال زراعی ۹۷ – ۹۶ را از قرار هر کیلوگرم ۱۳ هزار ریال اعلام کرد.
حاتمی زاده با بیان اینکه برنامه ریزی خوبی برای خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان انجام شد، عنوان کرد: تاکنون ۹ مرکز خرید شرکت های تعاونی روستایی در نظر گرفته شد و در صورت نیاز تعداد مراکز خرید افزایش خواهد یافت .
وی تصریح کرد: به کشاورزان توصیه می شود گندم مازاد بر مصرف خود را به مراکز خرید اعلام شده طرف قرارداد با شرکت غله بفروشند .
وی بیان کرد: با توجه به استمرار خشکسالی و افت سطح آب‌های زیرزمینی این سازمان در نظر دارد در یک برنامه پنج ساله سطح محصول زراعی را ۱۲ هزار و ۲۱۱ هکتار کاهش دهد و به جای آن زیره، کنیوا، گلرنگ، کنجد، سیر، سورگم و دیگر محصولات کم آبخواه کاشته شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: در اجرای این برنامه میزان مصرف آب بخش زراعت از ۲۲۵ میلیون مترمکعب به ۱۳۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید و در مجموع ۳۲ درصد سطح محصولات زراعی کاهش خواهد یافت.
این مسئول ، توسعه اجرای آبیاری نوین ،کشت نشایی ، اصلاح الگوی کشت ، خاک ورزی حفاظتی ، انتقال کشت های بهاره و تابستانی به فصل پاییز ، حذف محصول جالیزی و سبزی و صیفی را اهم فعالیت های واحد زراعت استان برای استفاده بهینه از آب مجازی ذکر کرد.
اراضی قابل کشاورزی استان یزد ۱۵۸هزار هکتار است که به دلیل کمبود آب ۱۱۸هزار هکتار آن کشت می شود.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد