با توجه به کم‌آبی‌های سال‌های اخیر و نیاز به صرفه‌جویی در منابع آبی، با طراحی سیستم ثقلی و لوله‌گذاری و اتصال کوزه‌ها به لوله‌ها، یک واحد باغی در دهستان شیرکوه به این سامانه مجهز گردید.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد، آبیاری کوزه‌ای از روش‌های سنتی و قدیمی آبیاری زیر سطحی است که در آن از کوزه‌های سفالی برای آبیاری استفاده می‌شود. این روش آبیاری سنتی، کم مصرف و ارزان قیمت شناخته می‌شود و از دیرباز در مناطق خشک و نیمه خشک ایران استفاده ‌شده است. در روش کوزه‌ای به علت جلوگیری از تبخیر سطحی، با کمترین مقدار آب، بیشترین مقدار محصول تولید می‌شود.

 برپایه این گزارش و با توجه به کم‌آبی‌های سال‌های اخیر و نیاز به صرفه‌جویی در منابع آبی، با طراحی سیستم ثقلی و لوله‌گذاری و اتصال کوزه‌ها به لوله‌ها، یک واحد باغی در دهستان شیرکوه به این سامانه مجهز گردید. حسین زادگان باغدار منطقه کاهش مصرف آب نسبت به حالت غرقابی را 80 درصد اعلام نمود. انتقال آب در این سیستم با مکانیزم اختلاف سطح منبع آب با کوزه‌ها و تحت نیروی جاذبه زمین صورت می‌گیرد. با طراحی دقیق شبکه لوله‌ها با باز کردن شیر منبع آب با استفاده از اختلاف سطح بدون نیاز به فشار اضافی آب حتی بدون نیاز به آبیار در شبکه لوله‌های زیرزمینی جریان یافته و در سطح شبکه بدون نیاز به ایستگاه کنترل مرکزی، توزیع می‌گردد. همچنین در این سامانه برخلاف سامانه آبیاری قطره‌ای تجهیزاتی مانند پمپ، الکتروموتور، سیکلون، فیلتر شنی و توری که در سامانه آبیاری قطره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و هزینه بالایی دارد در سامانه آبیاری زیرسطحی سفالی نیاز نمی‌باشد.

محمدرضا غفاریان کارشناس جهاد کشاورزی شیرکوه در این رابطه اظهار داشت : با تراوش آب از کوزه‌ها و در زیر خاک، تبخیر به صفر درصد رسیده و افزایش بهره‌وری آب، شاداب ماندن گیاه در طول دوره رشد و کاهش رشد علف‌های‌هرز در اطراف درختان از دیگر مزایای روش آبیاری کوزه‌ای است. این روش آبیاری در مقایسه با آبیاری قطره‌ای 50 درصد آب کمتری مصرف کرده و راندمان آن بیش از 90 درصد است. در این سیستم به راحتی می‌توان از کود حیوانی فرآوری شده و هر ساله استفاده نمود. طی دو سال گذشته با قراردادن کود در اطراف کوزه‌ها، تجربیات مناسبی برای مدیریت در این سیستم آبیاری حاصل گردیده و در اختیار بهره‌برداران منطقه قرار گرفته است.

 

اخبار وزارت جهاد کشاورزی

خبرخوان یافت نشد